Lajme

Biden do t’u japë status ligjor 500 mijë bashkëshortëve pa dokumente


Presidenti amerikan, Joe Biden, do të shpallë një politikë të re që do të mbronte qindra mijëra bashkëshortë pa dokumente të qytetarëve amerikanë nga dëbimi, sipas zyrtarëve të administratës.

Çështja e emigracionit ka dëshmuar një dhimbje koke të vitit zgjedhor për Biden, i cili kohët e fundit lëshoi ​​një veprim gjithëpërfshirës ekzekutiv për të frenuar mbërritjet rekord të emigrantëve në kufirin SHBA-Meksikë.

Politika e re do të zbatohet për ata që kanë qenë në vend për të paktën 10 vjet dhe do t’i lejojë ata të punojnë në SHBA ligjërisht.

Shtëpia e Bardhë beson se më shumë se 500 mijë bashkëshortë do të përfitojnë.

Biden është zotuar ta bëjë sistemin e emigracionit në SHBA “më të drejtë dhe më të drejtë”. Sondazhet tregojnë se çështja është një shqetësim kryesor për shumë votues përpara zgjedhjeve presidenciale në nëntor.

Shtëpia e Bardhë beson gjithashtu se politika e re e bashkëshortëve do të përfitojë 50 mijë të rinj nën 21 vjeç, prindi i të cilëve është i martuar me një shtetas amerikan.

Ai shënon programin më të rëndësishëm të ndihmës për emigrantët pa dokumente tashmë në SHBA që kur administrata e Obamës shpalli Veprimin e Shtyrë për Ardhjet e Fëmijërisë, ose Daca, në 2012.

Njoftimi vjen përpara një ngjarjeje të martën që shënon 12 vjetorin e Daca, e cila mbrojti mbi 530 mijë emigrantë që erdhën në SHBA si fëmijë – të njohur si ëndërrimtarët – nga dëbimi.

Të hënën, zyrtarë të lartë të administratës thanë se bashkëshortët pa dokumente të qytetarëve amerikanë do të kualifikoheshin nëse do të kishin jetuar në vend për 10 vjet dhe do të ishin martuar që nga 17 qershori.

Ata që kualifikohen do të kenë tre vjet kohë për të aplikuar për qëndrim të përhershëm dhe do të kenë të drejtë për një leje pune trevjeçare.

Mesatarisht, Shtëpia e Bardhë beson se ata që kualifikohen për këtë proces kanë qenë në SHBA për 23 vjet. Shumica do të ketë lindur në Meksikë.

Ata do të “lirohen me kusht në vend” dhe do të lejohen të qëndrojnë në SHBA derisa statusi i tyre të ndryshohet.

NumbersUSA, një organizatë që mbron kontrolle më të forta të imigracionit, e kritikoi politikën e re si “të pandërgjegjshme”.

Shefi ekzekutiv i organizatës, James Massa, tha në një deklaratë: “Në vend që të ndalojë krizën më të keqe kufitare në histori, Presidenti Biden ka tejkaluar autoritetin e tij ekzekutiv për të përdorur një proces jokushtetues, duke anashkaluar votuesit dhe përfaqësuesit e tyre të zgjedhur në Kongres, për të dërguar një mesazh. se amnisti është në dispozicion për ata që hyjnë ilegalisht në Shtetet e Bashkuara.”

Alex Cuic, një avokat i imigracionit dhe profesor në Universitetin Case Western Reserve në Ohio, i tha BBC-së se ndërsa veprimi preku një “grup të ngushtë”, ai shënoi një “fillim” për një segment të popullsisë emigrante amerikane që historikisht do të përballej me komplikime të normalizimit. statusin e tyre në vend, edhe kur kanë të drejtë.

“Një shumicë e mirë prej tyre [do të duhej] të largoheshin nga vendi në mënyrë që të kthehen ligjërisht,” tha ai. “Është sikur të hyjnë fizikisht në SHBA, por ‘shpirti’ i tyre i imigrimit nuk vjen me ta.

Duke i lejuar përfituesit të lirohen me kusht, shtoi Cuic, zyrtarët “vrasin nevojën për të ndarë familjet” kur njëri bashkëshort duhet të largohet nga vendi për të aplikuar për qëndrim të përhershëm të ligjshëm.

Procesi i aplikimit ka të ngjarë të jetë i hapur deri në fund të verës, tha të hënën një zyrtar i lartë i administratës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore