Shqipëria

Begaj: Sfida flagrante e Rusisë ndaj ligjeve, lajm i keq për paqen dhe rendin botëror


Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj ka reaguar lidhur me aneksimin e territoreve ukrainase nga Rusia.

“Dënoj me forcë shkeljen e përsëritur të integritetit territorial të Ukrainës nga ana e Rusisë. Sfida e hapur dhe flagrante e Rusisë ndaj ligjeve dhe komunitetit ndërkombëtar është lajm i keq për paqen dhe rendin botëror”.

Kjo deklaratë erdhi pasi Presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin deklaroi se qytetarët e Kherson-it, Zaporozhzhia-s, Donetsk-ut dhe Luhansk-ut u bënë qytetarë rusë përgjithmonë.

Putin tha se njerëzit në Ukrainën juglindore tani do të jetojnë në “atdheun e tyre të vërtetë historik”.

“Dua që qeveria e Kievit dhe shefat e saj të vërtetë në Perëndim të më dëgjojnë… Banorët e Donetsk-ut, Luhansk-ut, Zaporizhzhia-s dhe Kherson-it po bëhen qytetarët tanë përgjithmonë”, theksoi presidenti rus.

Putin i bëri thirrje Kiev-it zyrtar që të respektojë vullnetin e shprehur përmes referendumeve të këtyre rajoneve.

“Populli është shprehur, formimi i 4 rajoneve të reja subjekte të Federates Ruse do behet me ligj Kushtetues pasi është vullneti i miliona njerëzve”, u shpreh fillimisht kreu i Kremlin-it.

Situata

Më herët, kreu i Kremlin-it nënshkroi dekretin për njohjen e Kherson-it dhe Zaporizhzhia-s si shtete të pavarura.

Ky dekret ishte hapi i fundit përpara aneksimit nga Rusia të katër rajoneve në Ukrainën lindore.

Nënshkrimi i 30 shtatorit është pjesë e procedurës përpara se ato të inkorporohen në Rusi, së bashku me Donetsk-un dhe Luhansk-un, të cilat tashmë janë njohur si shtete të pavarura.

Kjo i lejon Rusisë të pretendojë se po bashkon entitete të pavarura dhe jo pjesë të territorit ukrainas.

Zyrtarët e instaluar nga Rusia në katër rajone të okupuara të Ukrainës raportuan një shumicë të madhe votash në favor të bashkimit me Rusinë.

Votimet e organizuara me nxitim u zhvilluan gjatë pesë ditëve në rajonet lindore të Donetsk-ut dhe Luhansk-ut, dhe në Zaporizhzhia dhe Kherson në jug.

Katër rajonet së bashku përbëjnë rreth 15 për qind të territorit ukrainas.

Numri i votave nga rezultatet e plota të martën në katër provincat varionte nga 87% në 99.2% në favor të bashkimit me Rusinë.

Pasojat e aneksimit?

Ato mund të jenë shumë serioze: aneksimi i shërben Kremlin-it për të “rusifikuar” territoret e pushtuara që mbeten në duart e tij dhe për rrjedhojë të rifillojë kërcënimin e luftës bërthamore kundër NATO-s dhe kujtdo që ndihmon ushtarakisht ushtrinë ukrainase.

Vetë Putin-i ka kujtuar vazhdimisht se, që nga koha e Luftës së Ftohtë, Bashkimi Sovjetik teorizoi mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore nëse “territori kombëtar” kërcënohej.

Sot, në sytë e Moskës, referendumi dhe më pas aneksimi i shndërrojnë tokat e “çliruara” të Ukrainës në rajone ruse dhe për këtë arsye për t’u mbrojtur me çdo mjet, përfshirë energjinë bërthamore.

Çfarë do të thotë ky hap dhe bollëku i ceremonive formale që po e shoqërojnë atë?

Në synimet fillestare të Kremlin-it, ai duhet të kishte përfaqësuar mbulesën ligjore që synonte të legjitimonte pushtimin ushtarak dhe rrjedhimisht aneksimin e rajoneve të pushtuara të Ukrainës.

Referendumi u mendua nga Putin-i si faza kulmore, dhe në fakt apoteoza fitimtare, e “operacionit special”, i cili në këtë mënyrë do të mishëronte vullnetin popullor për t’u kthyer në “nënën Rusi”, duke u çliruar përfundimisht nga kontrolli i ” Juntës neo-naziste” që po sundon në Kiev.

Në realitet, shpallja e referendumit, veçanërisht për kohën dhe mënyrën në të cilën u zhvillua, nuk bën gjë tjetër veçse ekspozon dështimin shumë të rëndë të të gjithë fushatës ushtarake të nisur nga Moska.

Ishte menduar të ishte një moment fitoreje, por në vend të kësaj zbulon testin e lakmusit të humbjes dhe madje një gjest të dëshpëruar, i cili shërben vetëm për të theksuar paaftësinë ruse për të gjetur përgjigje ushtarake dhe politike ndaj epërsisë tashmë të dukshme ukrainase të mbështetur fort nga armët e ofruar nga aleatët perëndimorë, me Shtetet e Bashkuara në krye.

Si lindi?

Projekti i referendumit ishte avancuar që nga koha e kapjes totale të Mariupol-it nga trupat ruse në mes të majit.

Modeli i mbajtur në Krime më 16 mars 2014, i cili, për më tepër, u dënua menjëherë si “ilegal” nga një pjesë e madhe e komunitetit ndërkombëtar dhe me theks të veçantë nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Atëherë, si edhe sot, demokracitë perëndimore kritikuan zhvendosjet e detyruara të një pjese të popullsisë vendase dhe praninë e ushtarëve rusë në kohën e votimit.

Në vitin 2014, 97 për qind e votave ishin në favor të aneksimit të gadishullit në Rusi, por mbikëqyrja e vëzhguesve të paanshëm mungonte dhe shifra nuk ka gëzuar kurrë besueshmëri në OKB.

 

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore