Lajme

‘Banka do t’i kalojë Partisë Komuniste të Kinës’, shefi i JP Morgan kërkon falje për deklaratën


Shefi i JP Morgan, Jamie Dimon, ka kërkuar falje pas deklaratës se banka e tij në Wall Street do t’i kalonte Partisë Komuniste të Kinës.

Komentet, të bëra nga Banka Amerikane e Investimeve, ndezën zemërim në Kinë, me ekspertët që paralajmëruan se mund të rrezikojnë ambiciet e bankës në vend.

Dimon, i keqardhur, kërkoi falje në një deklaratë të lëshuar të mërkurën.

“Më vjen keq dhe nuk duhet ta kisha bërë atë koment”.

Ai shtoi se duhej vetëm të përpiqej të “theksonte fuqinë” e bankës.

Akademikët sugjeruan se kërkimi i shpejtë i faljes kishte për qëllim frenimin e pasojave.

Në gusht, JP Morgan fitoi miratimin për t’u bërë pronari i parë i huaj i një ndërmjetësi letrash me vlerë në Kinë.

Shefi i JP Morgan, Jamie Dimon,

Dimon bëri komentet e tij në Kolegjin e Bostonit të martën, ku po merrte pjesë në një seri intervistash me shefat ekzekutivë.

“Bëra shaka kur thashë se Partia Komuniste po feston 100-vjetorin e saj, po ashtu edhe JPMorgan”, tha ai.

Dimon kërkoi falje të mërkurën, duke thënë se “më vjen keq për komentin tim të fundit, sepse nuk është kurrë e drejtë të bësh shaka ose të denigrosh ndonjë grup njerëzish, qoftë ai një vend, lidershipi i tij, apo ndonjë pjesë e një shoqërie dhe kulture”.

“Të folurit në atë mënyrë mund të largojë nga dialogu konstruktiv në shoqëri”.

A mund të rimëkëmben markat perëndimore në Kinë pas reagimit?

Drejtuesit globalë zakonisht zgjedhin fjalët e tyre me kujdes kur diskutojnë Kinën, ku kompanitë e huaja herë pas here janë subjekt i një reagimi të ashpër për shkelje të perceptuara.

Banka zvicerane UBS hasi në telashe në vitin 2019, pasi një vërejtje e një prej ekonomistëve të saj të lartë në lidhje me inflacionin e ushqimit dhe murtajën e derrave u interpretua si një fyerje raciste.

Ai u pezullua për tre muaj dhe UBS humbi një kontratë financiare fitimprurëse me një klient të mbështetur nga shteti.

Në fillim të këtij viti, gjiganti suedez i modës H&M dhe Nike, me bazë në SHBA, u përballën me reagime nga media shtetërore kineze dhe platformat e tregtisë elektronike, pasi shprehën shqetësimin për akuzat për punë të detyruar në Xinjiang.

Eswar Prasad, profesor në Universitetin Cornell, tha se falja e shpejtë e Dimon u bë për të zbutur çdo dëm.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore