Bota

Associated Press: Konspiracionet e Covid 19 kanë filluar nga Kina


U deshën vetëm tre muaj, që thashethemet se Covid 19 është një armë biologjike, të përhapeshin nga skajet e internetit kinez dhe të zinin rrënjë në mendjet e miliona njerëzve.

Sondazhet treguan se besimi që virusi ishte ndërtuar nga dora e njeriut dhe ndoshta si një armë, u përhapën nga marsi i vitit 2020.

Qendra amerikane e kërkimeve Pew zbuloi, për shembull, se një në tre amerikanë besonte se coronavirusi i ri ishte krijuar në një laborator. Një në katër mendonte se ishte krijuar me qëllim.

Forca të fuqishme, nga Pekini, Uashingtoni në Moskë dhe Teherani, thuhet të kenë luftuar për përhapjen e dezinformatave të tilla.

Një hetim nëntë mujor i Associated Press (AP) i sponsorizuar nga shteti në bashkëpunim me laboratorin digjital kriminalistik të Këshillit të Atlantikut, tregoi se zyrtarë të lartë dhe media aleate në të katër vendet funksionuan si organizatorë të lajmeve.

Analiza u bazua në një përmbledhje të miliona postimeve dhe artikujve të mediave sociale në Twitter, Facebook, VK, Weibo, WeChat, YouTube, Telegram dhe platforma të tjera.

Kina si nismëtare

Studimi tregoi gjithashtu, se Kina ishte nismëtarja e konspiracioneve në fjalë.

Ndërkohë, Ministria e Punëve të Jashtme të Kinës është shprehur se Pekini ka punuar për të promovuar miqësinë dhe për t’u shërbyer fakteve, ndërsa është mbrojtur kundër “forcave armiqësore” -siç i quan- “që kërkojnë të politizojnë pandeminë”.

Një ditë pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë(OBSH) caktoi shpërthimin Covid 19 një pandemi, Zhao Lijian, një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës, shkruajti natën vonë një seri postimesh që lançuan dezinformimet në fjalë.

Vetëm në Twitter, 11 postimet e Zhao në 12 dhe 13 Mars u cituan në gjatë gjashtë javët e ardhshme mbi 99 mijë herë, në të paktën 54 gjuhë, sipas analizës së kryer nga DFRLab.

Llogaritë që e referuan atë kishin gati 275 milionë ndjekës në Twitter, një numër që përfshin edhe ndjekësit dublikatë dhe nuk bën dallimin e llogarive të rreme.

Konservatorët me ndikim në Twitter, duke përfshirë Donald Trump, goditën Zhao, duke çuar postimet e tij në audiencat e tyre më të mëdha.

Global Times i Kinës dhe të paktën 30 llogari diplomatike kineze, nga Franca në Panama, nxituan për të mbështetur Zhao.

Përfshirja e Rusisë, Venezuelës, Iranit

Ministri i Jashtëm i Venezuelës dhe korrespondenti i RT në Caracas, si dhe llogaritë saudite pranë familjes mbretërore të mbretërisë gjithashtu zgjeruan ndjeshëm arritjen e Zhao, duke ndihmuar në fillimin e ideve të tij në spanjisht dhe arabisht.

Akuzat e tij morën trajtim jokritik në mediat shtetërore ruse dhe iraniane dhe u kthyen prapa përmes grupeve të diskutimit të konspiracionistëve QAnon.

Por audienca e tij më e madhe, deri tani, ishte brenda vetë Kinës, pavarësisht nga fakti që Twitter aty është i ndaluar.

Hashtagët e njohur për stuhinë e tij të tweet-it u shikuan 314 milionë herë në platformën kineze të mediave sociale Weibo.

Në fund të natës së 13 marsit, Zhao postoi një mesazh mirënjohjeje në Weibo-n e tij personal.

“Faleminderit për mbështetjen tuaj për mua, le të punojmë shumë për mëmëdheun …”. u shpreh ai.

Në janar, mediat shtetërore ruse ishin të parët që legjitimuan teorinë që SHBA e krijuan virusin si një armë. Politikanët rusë shpejt u bashkuan me korin.

Irani gjithashtu u përfshi.

Të njëjtën ditë që Zhao shkroi në Twitter se virusi mund të ketë ardhur nga ushtria amerikane, udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei njoftoi se Covid 19 mund të ishte rezultat i një sulmi biologjik.

Dhjetë ditë pas postimeve të para konspirative të Zhao, filloi aparati i medias shtetërore të Kinës.

“A e fshehu qëllimisht qeveria e SHBA realitetin e Covid 19?” u botua një sugjerim nga China Radio International më 22 Mars.

“Pse Instituti i Kërkimeve Mjekësore të Sëmundjeve Infektive të Ushtrisë Amerikane në Ft. Detrick në Maryland, baza më e madhe e testimit biokimik, u mbyll në korrik 2019? ”

Brenda ditësh, versionet e pjesës u shfaqën më shumë se 350 herë në shitoret e shtetit kinez, kryesisht në mandarin, por gjithashtu në të gjithë botën në anglisht, frëngjisht, italisht, portugez, spanjisht dhe arabisht, sipas gjetjeve të AP.

Ambasada kineze në Francë promovoi gjithashtu historinë në Twitter dhe Facebook

Në prill, Rusia dhe Irani në masë të madhe hoqën dorë nga komploti i mesazheve të bio-armeve.

Kina, megjithatë, ka vazhduar më tej.

Në janar, ndërsa një ekip nga OBSH kërkoi të dhëna në Kinë në përpjekje për të identifikuar origjinën e virusit, zëdhënësi i Ministri i Punëve të Jashtme në Kinë, Hua Chunying u kërkoi SHBA-ve, “të hapnin laboratorin biologjik në Fort Detrick, t’u jepnin më shumë transparencë çështjeve si 200 plus bio-laboratorë jashtë shtetit, dhe ftuan ekspertët e OBSH-së të bëjnë gjurmimin e origjinës në Shtetet e Bashkuara”.

Vërejtjet në fjalë u bënë shumë shpejt virale në Kinë.

Ministria e Punëve të Jashtme të Kinës tha për AP se ajo “vendosmërisht kundërshton përhapjen e teorive të konspiracionit”.

“Ne nuk e kemi bërë më parë dhe nuk do ta bëjmë në të ardhmen. Informacioni i rremë është armiku i përbashkët i njerëzimit dhe Kina ka kundërshtuar gjithmonë krijimin dhe përhapjen e informacionit të rremë”, tha ministria në një deklaratë.

Albanianpost.com


Lajmet kryesore