Lajme

Arabia Saudite së shpejti do të jetë anëtare e “bankës BRICS”?


Riadi zyrtar është në bisedime për t’iu bashkuar Bankës së Re për Zhvillim (NBD), e njohur si “banka BRICS”, me seli në Shangai.

Kështu ka zbuluar e përditshmja britanike “Financial Times”.

Institucioni i krijuar në vitin 2014 nga grupi i pesë vendeve (Brazili, Rusia, India, Kina, Afrika e Jugut) paraqitet si një alternativë ndaj Bankës Botërore dhe FMN-së, të dominuara nga Shtetet e Bashkuara.

Objektivi i tij është gjithashtu të heqë ekonominë botërore nga dollari, veçanërisht duke ofruar kredi në monedha vendase për vendet në Jugun Global.

“Në Lindjen e Mesme, ne i kushtojmë rëndësi të madhe Mbretërisë së Arabisë Saudite dhe aktualisht jemi të angazhuar në dialog të kualifikuar me ta”, tha NBD për FT-në në një deklaratë, tre ditë përpara takimit vjetor të bankës.

Monarkia e naftës ka shprehur tashmë dëshirën e saj për t’u bashkuar me BRICS, ashtu si Emiratet e Bashkuara Arabe që iu bashkuan NBD në 2021, Egjipti i cili u bë anëtar shkurtin e kaluar, Bahreini, Indonezia, Irani, Argjentina dhe Algjeria, tre vendet e fundit që kanë aplikuar.

Kina në qendër

Njoftimi vjen pasi Arabia Saudite vazhdon të diversifikojë partneritetet e saj ekonomike dhe strategjike me lojtarë në mbarë botën, ndër të cilët Kina zë një vend qendror.

Pas vizitës së Xi Jinping në Riad në dhjetor 2022, Mbretëria nënshkroi një marrëveshje historike me Iranin nën kujdesin e Pekinit marsin e kaluar.

Në një intervistë me kanalin publik kinez “CGTN” më 14 prill, presidentja e re e NBD-së, brazilianja Dilma Rousseff, premtoi se banka do të jepte 30 % të kredive të saj në monedha vendase për periudhën e filluar në 2022 dhe që përfundon në 2026.

“Ekziston nevoja për të gjetur mënyra për të shmangur rrezikun e monedhës (humbjet financiare për shkak të luhatjeve të monedhës në tregtinë ndërkombëtare) dhe çështje të tjera si varësia nga një monedhë e vetme, siç është dollari amerikan”.

“Marrëveshje shkëmbimi”

Kina, e cila thith një të katërtën e eksporteve të naftës saudite, ka shprehur tashmë dëshirën e saj për të paguar blerjet e saj të naftës bruto në renminbi.

Në margjinat e Forumit të Davos-it, në fillim të vitit, ministri saudit i financave, Mohammad al-Jadaan, u deklarua i hapur ndaj kësaj ideje.

Riadi në fakt është i varur nga sistemi monetar amerikan.

Meqenëse riali saudit është i lidhur me dollarin, vendimi për të eksportuar naftë në një monedhë tjetër mund të sinjalizojë për tregjet një paqëndrueshmëri të monedhës së gjelbër.

Në rast zhvlerësimi, monedha saudite do të ndikohej nga ana tjetër.

“Mundësia më e madhe do të ishte që disa vende të Gjirit, si Arabia Saudite, të shfaqin gatishmëri për të shkuar në këtë drejtim dhe për të bërë disa gjeste të vogla për të qetësuar bashkëbiseduesit e tyre kinezë”, parashikon Robert Mogielnicki.

Për shembull, bankat qendrore kineze dhe saudite mund të shkëmbejnë monedha deri në disa qindra milionë ose një miliardë dollarë për të lejuar kompanitë e tyre të tregtojnë më lehtë duke përdorur monedhën e tyre, vazhdon studiuesi.

Sanksionet kundër Rusisë

Mundësia e anëtarësimit të Arabisë Saudite në NBD duket, pasi opsionet e financimit të institucionit janë minuar nga sanksionet perëndimore kundër Rusisë.

Si një anëtar themelues, Moska ka afërsisht 19% të aksioneve në bankë.

Megjithatë, kësaj të fundit iu desh të ngrinte asetet ruse të vlerësuara në 1.7 miliardë dollarë dhe të ndërpresë të gjitha projektet e reja në vend për të qetësuar investitorët.

“Ne po luftojmë për të mobilizuar burimet”, i tha “Financial Times”, Ashwani Muthoo, drejtor i zyrës së vlerësimit të NBD.

Nga ana e saj, Arabia Saudite përfitoi nga shpërthimi i çmimeve të naftës në vitin 2022, duke e bërë atë vendin me rritjen më të shpejtë në G20 (8.7%).

Kjo do të sigurojë perspektivat e financimit të NBD-së nëse anëtarësimi i saj konfirmohet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore