Lajme

Apple njofton bashkëpunimin me OpenAI, ChatGPT tashmë në Iphone


Apple u fut zyrtarisht në garën e armatimeve të inteligjencës artificiale, duke njoftuar një marrëveshje me krijuesin e ChatGPT OpenAI.

Kjo për të përdorur teknologjinë e kompanisë në produktet e veta dhe duke treguar një mori të veçorive të reja të AI.

Apple njoftoi një sërë mjetesh dhe veçorish të AI që synojnë ta ndihmojnë atë të vazhdojë me konkurrentët si Google dhe Microsoft.

Marrëveshja me OpenAI integron ChatGPT në produktet e Apple, duke përfshirë asistentin zanor Siri.

Për OpenAI, marrëveshja është një vërtetim i rëndësisë së teknologjisë së saj dhe i vendos mjetet e saj përpara miliona përdoruesve të iPhone që mund të mos dinë ose të dëshirojnë të përdorin drejtpërdrejt chatbot-et e tij dhe gjeneruesit e imazheve.

Krahas partneritetit të saj OpenAI, Apple njoftoi një seri të veçorive të veta të reja të AI nën atë që e quan Apple Intelligence.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore