‘America United’ do të jetë slogani i inaugurimit të Biden


Slogani i inaugurimit të presidentit të zgjedhur, Joe Biden, do të jetë ‘America United’. Ky fakt u bë i ditur nga nga Komiteti Presidencial i Inaugurimit.

Akti i parë i presidentit Biden, do të jetë homazhi në varrin e një ushtari të panjohur në varrezat e Arlington-it. Ai do të shoqërohet nga zëvendëspresidentja, Kamala Harris. Të pranishëm do të jenë gjithashtu bashkëshortja e Biden-it, Jill, dhe bashkëshorti i Harris, Doug.

Të pranishëm do të jenë edhe ish-presidentët, Barack Obama, George Bush dhe Bill Clinton. Ata do të shoqërohen gjithashtu nga bashkëshortet e tyre.

“Ky inaugurim shënon një kapitull të ri amerikan”, deklaroi Tony Allen, oficeri ekzekutiv i komitetit. “Është koha t’i kthejmë shpinën kësaj ndasie që na ka rrethuar”.

Më parë, presidenti në detyrë, Donald Trump, deklaroi se nuk do të ishte pjesë e inaugurimit. Kjo është hera e parë në 150 vite, që një president nuk merr pjesë në inaugurimin e pasardhësit.

Mike Pence, gjithsesi, do të jetë pjesë e ceremonisë.

Thirrje të shumta janë bërë nga ekipi i Bideni-t mbi pjesëmarrjen e qytetarëve në ceremoni. Për shkak të situatës së krijuar nga Covid, është kërkuar që amerikanë të mos udhëtojnë drejt kryeqytetit, por ta ndjekin ceremoninë online. Thirrjet u përforcuan pas ngjarjeve të dhunshme në Capitol.

‘America United’ ka qenë dhe një ndër termat më të përdorur të Biden-it gjatë fushatës së tij elektorale./AlbanianPost.comLajmet kryesore