Lajme

AKB kundër masave anti-COVID: Kosova mund të pësojë humbje rreth 120 milionë euro


Masat e reja të Qeverisë për parandalimin e përhapjes së Coronavirusit, po konsiderohen si jo racionale në proporcion me gjendjen aktuale nga Aleanca Kosovare e Bizneseve të Kosovës.

“Kjo mbyllje do të ketë shumë pasoja dhe sipas parashikimeve tona, nga mbyllja e ekonomisë, vendi do të mund të pësojë një humbje rreth 120 milionë dhe kjo nuk do të mund të kompensohet asnjëherë me asnjë formë”.

Kështu ka thënë për Albanian Post, kryetari i AKB-së, Agim Shahini.

Sipas tij, Qeveria e vendit “do të duhej t’i rrisë masat preventive duke rritur kontrollin në vendet publike, duke ofruar shërbime dhe duke ofruar edhe formën e mbajtjes së distancës nën kontroll por jo mbylljes së ekonomisë”.

Tutje ai ka theksuar se ora policore dhe mbyllja e vendit në vitin e kaluar, ka lënë pasoja të mëdha të cilat “nuk janë mbuluar asnjëherë nga shteti dhe që sërish po përsëritet i njëjti skenar”, gjë që është forma më e rëndë për bizneset dhe ekonominë.

“Prandaj po kundërshtojmë masat aktuale”, ka thënë Shahini.

AKB-ja rekomandon institucionet e vendit që të rrisin masat parandaluese duke rritur kontrollin e duke ofruar shërbime shtesë për qytetarë.

“Qeveria tashmë i ka numrat e mjaftueshëm të prodhojë ligje që e mbështet dhe e rimëkëmb ekonominë, të jetë urë lidhëse në mes sektorit privat dhe fondeve financiare ndërkombëtare në mënyrë që ekonomia të rimëkëmbet dhe në këtë formë të tejkalohet kriza ekonomike e cila ishte edhe para pandemisë”, shtoi Shahini.

Të hënën, më pesë prill, rastet e shumta me COVID-19 kanë detyruar qeverinë të mblidhej dhe të shqyrtojë masa të reja kundër pandemisë.

Ministri i shëndetësisë, Arben Vitia në bashkëpunim me qeverinë, ka vendosur kufizimin e lëvizjes për qytetarët nga ora 22:00 deri në 5:00, përveç rasteve urgjente shëndetësore.

Po ashtu institucionet publike dhe private të arsimit para universitar do jenë online nga data 12 deri më 18 prill ndërsa ato universitare nga data 7 deri më 18 prill.

“Masat do të rivlerësohen pas dy javëve dhe nëse ka ulje të rasteve, atëherë ato mund të ndryshojnë”, ka njoftuar ministri Vitia.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore