Euro 2024

24 lojtarët e rinj për t’u ndjekur në Euro 2024 sipas BBC – Mes tyre Mario Mitaj


Kanë kaluar 20 vjet që kur Wayne Rooney e shpalli veten si një talent global në skenën ndërkombëtare në Euro 2004, por kush do të jenë yjet e parë të Kampionatit Evropian të kësaj vere?

Jo shumë nga 622 lojtarët që mund të paraqiten në Gjermani mund të klasifikohen si të panjohur totalisht, por a është ndonjë prej tyre talent botëror?

Këtu, komentuesit e BBC Sport TV dhe radio Euro 2024 zgjedhin 24, nga jashtë Premier League dhe Premiership Skocez, të cilët ia vlen të shikohen për këtë verë.

Martin Baturina (Kroaci)

Fytyra e ardhshme e futbollit kroat është quajtur në mënyrë të pashmangshme “Modriç i ardhshëm” – sigurisht që është kështu!

Fituesi i titullit, Dinamo Zagreb, nuk do të jetë në gjendje ta mbajë atë shumë më gjatë pas një Euro mbresëlënëse U-21 në vitin 2023, e ndjekur nga sezoni i tij më i mirë i golave ​​deri më tani. Juventusi dhe Arsenali e kanë në radar atë dhe nuk do të jenë të vetmit.

Warren Zaire-Emery (Francë)

Zaire-Emery tashmë është mësuar të mbajë përgjegjësinë si një nga interpretuesit më të spikatur të Paris St-Germain këtë sezon, pasi fituan dopietën franceze. Kjo i dha atij çmimin UNFP Lojtari i Ri i Vitit (ekuivalenti francez i PFA Lojtari i Ri i Vitit) dhe një kontratë të re deri në vitin 2029.

Koha e lojës do të jetë pyetja këtu, sepse mesfusha e Francës nxjerr cilësi dhe përvojë, por Zaire-Emery është një talent i vërtetë dhe, pasi i është dhënë leja për të shtyrë provimet e tij shkollore deri në shtator, ai do të shpresojë që Didier Deschamps t’i japë atij një shans për të treguar se çfarë ai mund të bëjë në skenën e madhe.

Benjamin Sesko (Slloveni)

A ka ndonjë rrezik potencial për Anglinë në ndeshjen e tretë të grupit?

Sesko është një sulmues 21-vjeçar, 1.95 metër i gjatë, për të cilin tifozët e Arsenalit do të jenë të vetëdijshëm sepse është folur shumë për një transferim prej 50 milionë paundë nga RB Leipzig. Edhe pse marrëveshja e tij e re do ta dëmtojë atë.

Ai ka marrë rrugën e shkelur mirë nga Red Bull Salzburg (me një huazim në Liefering) në Leipzig dhe golat kanë vazhduar të rrjedhin. Ai shënoi 18 gola për Salzburgun në sezonin 2022-23 dhe pothuajse e barazoi atë për Leipzig sezonin e kaluar.

Sesko po bëhet një nga lojtarët më të kërkuar të verës së vitit 2024. Së shpejti ai mund të rivalizojë Zlatko Zahovic si lojtari më i mirë i Sllovenisë në fushë të të gjitha kohërave.

Brian Brobbey (Holandë)

Ashtu si një emër me aliteracion të këndshëm, Brobbey pati një sezon të ri me një ekip të vështirë, Ajax, duke shënuar 22 gola në të gjitha garat. Në një fushatë në të cilën gjigantët holandezë kaluan pjesën më të madhe të kohës në nivelet më të ulëta të tabelës, kontributet e tij i çuan ata në një vend të pestë gjysmë të respektueshëm në Eredivisie.

Brobbey kishte vetëm një ndeshje të vetme në emër të tij përpara se të zgjidhej për skuadrën holandeze, por ai tashmë ka pasur sukses në skenën ndërkombëtare, duke fituar radhazi Kampionatin Evropian U-17 në 2018 dhe 2019.

Florian Wirtz (Gjermani)

Një nga dy 21-vjeçarët në ekipin gjerman, të cilët tashmë janë mjaft të njohur për audiencën angleze nga bëmat e tyre në futbollin e klubeve.

Wirtz ka mahnitur si një forcë krijuese në skuadrën pushtuese të Leverkusenit të Xabi Alonso-s dhe do të ketë dëshirë të bëjë të njëjtën gjë për Gjermaninë, pasi humbi Kupën e Botës në Katar për shkak të një dëmtimi në gju.

Ai ka startuar në shtatë nga tetë ndeshjet që kur Julian Nagelsmann mori drejtimin vitin e kaluar, kryesisht në të majtë të tre sulmuesve në 4-2-3-1 me Jamal Musiala në krahun tjetër.

Giorgi Mamardashvili (Gjerogji)

Konsiderohet nga shumë si portieri i ri i shquar në futbollin evropian.

Mamardashvili është bërë zgjedhja e parë për vendin e tij, duke luajtur 13 ndërkombëtarët e tyre të fundit konkurrues dhe ka dëshmuar të jetë një vjedhje për Valencia-n, e cila i pagoi Dinamo Tbilisi më pak se 1 milion euro për ta nënshkruar atë në 2022 – ai mund të kushtojë lehtësisht 50 herë më shumë se tani.

Johan Bakayoko (Belgjikë)

U transferua në PSV Eindhoven si 16-vjeçar nga Anderlecht dhe ka shkëlqyer në fushatën e fitimit të titullit të PSV me 16 gola dhe 14 asistime.

Krahasimet me anësorin belg Jeremy Doku janë të pashmangshme, megjithëse ai preferon të luajë në krahun e kundërt. Verën e kaluar u tha se ai kërkohej nga Brentford dhe Burnley, këtë vit janë Bayern, Arsenal dhe Liverpool – mund të jetë më e vështirë për PSV të thotë jo.

Georgiy Sudakov (Ukrainë)

Një mesfushor sulmues dinamik dhe shpikës, i cili konsiderohet si lojtari më i mirë ukrainas që ende luan në Ukrainën e shkatërruar nga lufta.

Shakhtar Donetsk refuzoi një ofertë të madhe për Napolin në janar, por Sudakov thotë se është koha për të larguar familjen e tij nga lufta dhe me siguri do të arrijë dëshirën e tij – ndoshta në Londër pasi ai ka qenë i lidhur me Arsenalin, Spurs dhe Chelsea.

Jamal Musiala (Gjermani)

Musiala është ylli tjetër i ri i Gjermanisë, që mezi presim ta shikojmë këtë verë. Ashtu si Wirtz, ai sjell shpejtësi, aftësi, shpikje dhe një guxim rinor.

Çuditërisht, Musiala, i cili u rrit në Londër dhe përfaqësoi Anglinë deri në nivelin nën 21 vjeç, është tashmë në turneun e tij të tretë të madh për Gjermaninë, pasi fillimisht zhyti gishtin e këmbës në ujë si 18-vjeçar në Euro 2020. Kjo me siguri do të sjellë me vete një besim që do të rritet vetëm përballë mbështetjes së zjarrtë në shtëpi nëse Gjermania fillon mirë.

Joao Neves (Portugali)

Neves mezi humbi një minutë nga sezoni i Benfica-s dhe luajti çdo sekondë të sezonit të tyre evropian prej 12 ndeshjesh.

Ai mori shansin e tij kur Enzo Fernandez u largua nga Lisbona për në Chelsea në 2023 – Benfica e konsideron Neves si një përmirësim dhe po flet mbi 80 milionë funte për ta larguar atë. Nëse ai ka një Euro të mirë, mund të ketë një radhë klubesh që trokasin në derën e agjentit Jorge Mendes.

Strahinja Pavlovic (Serbi)

Pavloviç ka kaluar dy sezone në Red Bull Salzburg pasi ata e nënshkruan atë nga Monaco.

Nga shkolla jo e pakuptimtë, ai ka të ngjarë të fillojë në anën e majtë të mbrojtjes qendrore të Serbisë me tre lojtarë, kur ata të përballen me Anglinë të dielën.

Leopold Querfeld (Austri)

I mbiquajtur ‘Muri austriak’, Querfeld është bërë një dritë shkëlqyese për Rapid Vienna gjatë dy sezoneve të fundit dhe bëri debutimin e tij ndërkombëtar në mars.

I gjatë dhe elegant me një tronditje flokësh kaçurrela biondë, sigurisht që bie në sy.

Arda Guler (Turqi)

Jo goditja më e madhe në errësirë, por pas sezonit mbresëlënës të Real Madridit, Euro mund t’i japë një shans Gulerit për të treguar se çfarë mund të bëjë.

Ai ka qenë vetëm në kufijtë e arritjeve të Realit, por me Turqinë ai ka të ngjarë të jetë në qendër të skenës në rolin e lojtarit në mesfushë.

U bashkua me Realin nga Fenerbahce verën e kaluar dhe pothuajse menjëherë u lëndua rëndë, duke mos bërë debutimin e tij deri në fund të janarit.

Kuptohet se ai u përdor kryesisht për t’u dhënë pushim kokave më të vjetra dhe më të mençura në sezonin e ngarkuar të Realit – por me gjashtë gola në 12 ndeshjet e tij të para për klubin, ai tashmë po kërkon vëmendje më vete. Trajneri i Turqisë, Vincenzo Montella, duhet të tundohet për ta startuar në Euro.

Xavi Simons (Holandë)

Sulmuesi i gjithanshëm Simons ka shkëlqyer si huazim në RB Leipzig nga PSG këtë sezon.

Ai është një lojtar shumë i vështirë për t’u ndalur sapo të fillojë – ai ishte lojtari më i faulluar në Bundesligë këtë sezon – dhe i pëlqen të jetë ofruesi për shokët e tij të skuadrës, duke përfunduar së bashku i dyti për asistime në ligën e parë gjermane.

Pasi u rrethua nga shumë zhurmë që nga fëmijëria – e vështirë për t’u ulur me një emër të parë si ai i tij – a mund të jetë ky turneu që bota e futbollit ulet dhe vëren Simons?

Pozicioni i tij më i mirë është vetëm pas sulmuesit, dhe ai ka cilësinë për të bërë diferencën në ndeshjet e ngushta.

Zeno Debast (Belgjikë)

Debast shkoi në Kupën e Botës në vitin 2022 dhe mori përvojë të vlefshme të turneut, nëse jo ndonjë kohë aktuale të lojës.

Ai bëri përshtypje në barazimin e Belgjikës në Wembley në mars dhe paraqitjet e tij vazhdimisht të shkëlqyera për Anderlecht sezonin e kaluar shkaktuan një përleshje transferimi të hershme të verës që sapo është fituar nga Sporting, duke zhgënjyer kështu West Hamin, AC Milanin dhe Napolin.

Mario Mitaj (Shqipëri)

Pas depërtimit të tij në AEK Athinë, ka pasuar dy sezone shumë premtuese me Lokomotiv Moskën, në atë që është kthyer në fundin e futbollit të Premierligës ruse.

Juventusi raportohet të jetë shumë i etur dhe ai pritet të nisë ndeshjen hapëse të Shqipërisë kundër Italisë në Dortmund – vitrinë e përsosur.

Vladyslav Vanat (Ukrainë)

I bekuar me ritëm dhe kontroll të madh, Vanat bëri debutimin e tij ndërkombëtar kundër Gjermanisë qershorin e kaluar.

Ai nënshkroi një marrëveshje të re trevjeçare për të qëndruar në Kiev jo shumë kohë më pas – por duket se është i destinuar të largohet nga Ukraina herët a vonë. Ai pothuajse me siguri do të jetë prapa Roman Yaremchuk me bazë spanjolle dhe Artem Dovbyk për skuadrën e Ukrainës të Sergei Rebrov këtë verë – por mund të jetë shumë i dobishëm nga stoli.

Jeremie Frimpong (Holandë)

Frimpong ka shijuar një sezon të shkëlqyer me fituesin e dyfishtë gjerman Bayer Leverkusen, duke shënuar 14 gola dhe duke u emëruar në ekipin e sezonit të Bundesligës për të dytin vit radhazi.

Frimpong mund të luajë në krahun e djathtë dhe në krahun e djathtë, dhe u përdor në krahun e djathtë nga Ronald Koeman me efekt të madh në miqësoren para-turne të Holandës kundër Kanadasë, në të cilën ai shënoi një gol dhe një asist. Ai ishte pjesë e skuadrës në Kupën e Botës 2022, por nuk u paraqit – ky nuk do të jetë rasti këtu.

Matej Jurasek (Republika Çeke)

Për të paktën dy vjet, Adam Hlozek është konsideruar si gjëja tjetër e madhe që do të dalë nga Republika Çeke dhe mund të përfshihet ende në këtë listë, por karriera e tij ende nuk ka nisur në Leverkusen disa sezone pas lëvizjes së tij nga Sparta Praga.

Pra, hyn Jurasek – një vit më i ri dhe ende luan në Pragë me Slavia. A është ai gjëja tjetër e madhe? Shumë efektiv në të dyja krahët, ai mund të luftojë për të gjetur një vend fillestar në Euro në formacionin e ngushtë të çekut.

Morten Hjulmand (Danimarkë)

Mesfushori shkatërrues Hjulmand ka qenë një pjesë e madhe e skuadrës fituese të titullit të ligës portugeze të Ruben Amorim këtë sezon.

Ai është 25 vjeç më vonë këtë muaj, por ky nuk ishte sezoni i tij i parë në Sporting dhe ai bëri debutimin e tij ndërkombëtar vetëm në shtator, kështu që ai është ende mjaft i ri në skenën e madhe. Meqë ra fjala, nuk ka lidhje me trajnerin e Danimarkës, Kasper.

Kenan Yildiz (Turqi)

Adoleshenti me origjinë gjermane shënoi në Olympiastadion në Berlin në fillimin e tij të parë ndërkombëtar në nëntor, ndërsa Turqia mundi Gjermaninë në kryeqytetin e saj.

Ai u largua nga Bayern Munich dy vera më parë kur i skadoi kontrata dhe refuzoi një ofertë nga Barcelona, ​​duke preferuar të bashkohej me Juventusin. Ai u bë i rregullt në Torino këtë sezon, ku vlerësohet jashtëzakonisht shumë.

Lazar Samardzic (Serbi)

Një produkt i ekipeve të të rinjve të Hertha Berlin dhe RB Leipzig, ai u transferua në Udinese tre vjet më parë dhe pothuajse iu bashkua Interit të Milanit verën e kaluar. Një lëvizje në këtë dritare duket e sigurt – Juventus kryeson një listë që thuhet se përfshin Borussia Dortmund dhe Brighton.

Ai mund të jetë një student i Dushan Tadiçit në këto Euro, por Tadiç është 35 vjeç dhe kjo urdhër nuk mund të zgjasë shumë.

Adam Obert (Sllovaki)

Një lojtar i majtë, i cili ka kapur një vështrim admirues në zemrën e mbrojtjes së Cagliarit.

Ai ka qenë kapiten i ekipit sllovak U-21 dhe është gati për t’u ngjitur me të moshuarit, pasi ka luajtur të dyja miqësoret e marsit kundër Austrisë dhe Norvegjisë.

Vendimi i Cagliarit për ta lidhur atë me një kontratë të re verën e kaluar duket i mençur.

Zan Vipotnik (Slloveni)

Sigurisht një zgjedhje më e lirë, kur krahasohet me Benjamin Sesko, për çdo klub që dëshiron të blejë një sulmues slloven këtë verë – por një opsion i dobishëm.

Vipotnik shënoi në debutimin e tij ndërkombëtar kundër Kazakistanit një vit më parë dhe u transferua nga Maribor në Bordeaux menjëherë më pas. Dhjetë golat për një skuadër në mes të tabelës së Ligue 2 e bënë atë një nga disa pluse nga sezoni i dobët i Bordo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore