Boterori 2022

Përfundon pjesa e parë, Gana 0-2 Uruguaj

45+8’: Përfundon pjesa e parë, Gana 0-2 Uruguaj

________________________________________________________________________

44′: Uruguaj pas dy golave të shënuar ka marrë në duar dhe frenat e lojës

Ndryshe nga minutat e para të takimit, uruguajanët tashmë janë më prezent në sulm.

34′: Zëvendësim i detyruar te Uruguaj

Rodrigo Bentancur lë fushën e lojës i dëmtuar, në vendin e tij futet Matias Vecino.

32′: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, Gana 0-2 Uruguaj
Realizon përsëri Giorgian De Arrascaeta.
Young-Gwon Kim me golin e shënuar në minutën e 27 ka barazuar në 1-1 përballjen e Kores së Jugut me Portugalinë.

26′: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, Gana 0-1 Uruguaj

Shënon Giorgian De Arrascaeta, por një meritë e madhe ishte padyshim edhe e Luis Suarez.

Penalltia e pritur nga Sergio Rochet

23′: Nunez provon të shënojë me parabolë, por Salisu heq topin në momentin e fundit kur po i drejtohej rrjetës

21′: Sergio Rochet pret penalltinë

Andre Ayew gabon 11 metërshin dhe Sergio Rochet shlyen gabimin e tij.

19′: Darwin Nunez ndëshkohet me karton të verdhë për protesta

I ndëshkuari i parë i sfidës është sulmuesi i Liverpool dhe Uruguajit, Darwin Nunez.

18′: Daniel Siebert akordon penallti për Ganën

Gjyqtari gjerman vendos të akordojë penallti për ganezët pasi pa pamjet në VAR.

16′: VAR kontrollon për 11 metërsh në favor të Ganës

Daniel Siebert shkon ta shikojë vet rastin në monitorët e VAR.

15′: Shfaqet rrezikshëm Gana me J.Ayew

Nga ky aksion mund të ketë një penallti për ganezët, pasi Kudus pengohet në zonë nga portieri.

Renditja aktuale në grupin H:

10′: Asnjë tentativë në portat kundërshtare në këto 10 minuta të para

7′: Faull pranë zonës uruguajane

Nuk sjell asnjë rrezik, pasi ganezët shkaktojnë një tjetër faull në sulm.

Ndërkohë Portugalia ka kaluar në avantazh përballë Koresë së Jugut me anë të Ricardo Horta në minutën e pestë.

Me atë rezultat Gana mjafton të mos humbas për të kaluar në raundin tjetër.

1′: Ka nisur sfida në “Al Janoub Stadium

Ganezët shkelmojnë topin e parë nga mesi i fushës.

Gjyqtari kryesor i takimit do të jetë gjermani 38-vjeçar Daniel Siebert. Një gjyqtar i FIFA-s që nga viti 2015 dhe elitës në UEFA.

Krahasim statistikash mes Kudus dhe Valverde

Kujtime nga ndeshja mes Ganës dhe Uruguajit në Kupën e Botës 2010…

Cristiano Ronaldo (8) duhet të shënojë vetëm një gol më shumë në Kupën e Botës për të barazuar rekordin e Eusebio-s me Portugalinë (9).

Ai mendoi se kishte barazuar rekordin kundër Uruguait…

Formacionet zyrtare, Koreja e Jugut – Portugali

Koreja e Jugut 4-2-3-1: Seung-Gyn; Moon-Hwan, Kyung-Won, Young-Gwon, Jin-Su; Woo-Young, In-Beom; Kang-In, Jae-Sung, Heung-Min; Gue-Sung.

Portugali 4-3-3: Diogo Costa; Dalot, Pepe, Antonio Silva, Cancelo; M.Nunes, R.Neves, Vitinha; J.Mario, Ronaldo, R.Horta.

Formacionet zyrtare, Gana – Uruguaj

Gana 4-2-3-1: Ati-Zigi; Baba, Salisu, Amartey, Seidu; Abdul Samed, Partey; J.Ayew, A.Ayew, Kudus; I.Willimas.

Uruguaj 4-1-2-3: Rochet; G.Varela, J.M Gimenez, Coates, M.Olivera; Bantancur; Valverde, De Arrascaeta; D.Nunez, L.Suarez, Pellistri.

Grupi H do të zhvillojë dy ndeshjet e fundit të fazës së grupeve. Gana përballet me Uruguajin, ndërsa Portugalia me Koren e Jugut.

Nga ky grup e vetmja skuadër e kualifikuar deri më tani është Portugalia që ka gjashtë pikë. Gana ka tre pikë dhe mban vendin e dytë.

Koreja e Jugut mban vendin e tretë me një pikë. Dhe me një pikë, por në vendin e fundit renditet skuadra uruguajane.